Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika
Powróć do: Projekty kulturalne

Festiwal Książki Dziecięcej "Książka Mój Przyjaciel"

„Książka mój przyjaciel” to Festiwal Książki Dziecięcej poprzedzony ciekawymi warsztatami edukacyjnymi, zachęcającymi najmłodszego czytelnika do udziału w wydarzeniach literackich i sięganiu po literaturę dziecięcą. Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat oraz do ich rodziców i nauczycieli z terenu Puław i okolic.
Projekt "Książka mój przyjaciel" uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 i 2018 roku.
 
 
Program Festiwalu w 2018 roku obejmował:
 
  • wernisaż prac Joanny Casselius – autorki ilustracji do kilkunastu książek dla najmłodszych, m.in. do zbiorów wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Pani Joanna Casselius ukończyła studia w zakresie malarstwa i grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1960 r. otrzymała dyplom w pracowni prof. T. Kulisiewicza na Wydziale Grafiki. Uprawia malarstwo, grafikę oraz ilustrację książkową. Bierze udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in. w Kassel, Dusseldorfie, Lipsku, Hamburgu (Niemcy), Kioto, Kobe, (Japonia), Hadze, Rotterdamie (Holandia) Kalundborgu (Dania).Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, a także członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego i Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

  • warsztaty literackie i spotkanie z autorką Elizą Rozdobą 
Celem spotkania było zapoznanie uczniów z bajkami pisanymi wierszem, pomagającymi ćwiczyć ortografię, a także język i prawidłową wymowę. Spotkanie połączone z animacjami dedykowane było dzieciom, nauczycielom oraz grupom szkolnym i przedszkolnym. Zajęcia były prowadzone przez Panią Małgorzatę Klinkosch, a gościem warsztatów była autorka wierszy Pani Eliza Rozdoba.
 
  • warsztaty z kinestetycznej analizy tekstu poetyckiego
Warsztaty z kinestetyki, prowadziła instruktorka Anna Filipiak-Matras. Zajęcia w twórczy sposób rozwijają kreatywność najmłodszych. Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z wybranymi tekstami poetyckimi, interpretowały je poprzez ruch i zabawę, rozwijając swoje zdolności manualne i artystyczne.

  • warsztaty Ekslibrisu
Zajęcia zapoznały uczestników z historią ekslibrisu oraz obejmowały warsztaty wykonania ekslibrisu techniką linorytu. Uczestnicy mogli zaprojektować własne projekty na papierze, a także odbić własny ekslibris za pomocą matrycy. Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyna Juras.
 
  • spektakl "M jak Mikołaj"
W wielkim finale drugiej edycji Festiwalu Książek dla Dzieci "Książka Mój Przyjaciel" zobaczyliśmy wyjątkowy spektakl "M jak Mikołaj", w wykonaniu Zespołu Animacji Teatralnej POK „Dom Chemika”