W latach 2017-2018 Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna na realizację projektu „Akademia Wspólnej Zabawy”.
„Akademia Wspólnej Zabawy” to projekt edukacji kulturalnej skierowany do najmłodszych dzieci i ich rodziców i opiekunów. Jego realizacja zakładała cykl warsztatów twórczo-edukacyjnych, podczas których uczestnicy w sposób aktywny poznali gry ruchowe i muzyczne, zdobywali umiejętności manualne poprzez samodzielne wykonywanie oryginalnych przedmiotów, rozwijali wyobraźnię słuchając i opowiadając bajki, a przede wszystkim spędzali wspólnie czas pełen kreatywnych zabaw, wzmacniając więzi rodzinne. "Akademia Wspólnej Zabawy" stanowiła świetną rozrywkę dla całej rodziny, podczas której dzieci rozwijały swoją kreatywność, a rodzice uczyli się jak rozwijać umiejętności twórcze swoich pociech.
W ramach „Akademii Wspólnej Zabawy” odbyły się m.in. warsztaty cyrkowe, sportowe, plastyczne, zabawkarskie, a także Rodzinna Gra Miejska.
Koordynatorami projektu byli Joanna Krauze i Tomasz Kitka.
Publikacja podsumowująca projekt
W książeczce podsumowującej projekt znajduje się opis niektórych zajęć i warsztatów, które odbyły się podczas realizcji zadania. Publikacja daje wskazówki jak samodzielnie zorganizować twórcze zajęcia z dziećmi. Do książeczki dołączona jest płyta instruktażowa.
Książeczki z płytą do pobrania w wersji e-book TUTAJ.
WARSZTATY LAMPA ORIGAMI Z "DOBRZE SIĘ SKŁADA"
Lampa z origami to ekologiczny design w najczystszej postaci! Warsztaty nowoczesnego origami poprowadzi Magdalena Rukasz, twórczyni projektu Dobrze Się Składa. Ta polska marka użytkowego origami łączy w swoich produktach estetyczną i intrygującą formę z nowoczesnym rękodziełem opartym na tradycyjnej sztuce składania papieru. Lampy Origami w całości powstaną z ekologicznych papierów pochodzących z recyklingu. Umiejętności zdobyte podczas wspólnej pracy pozwolą Wam na stworzenie papierowych dekoracji do Waszych wnętrz.
WARSZTATY WYKONANIA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH
Warsztaty poprowadzone są przez twórczynię z puławskiego Klubu Twórców Ludowych, która zaprezentuje tradycyjne (ale i też te trochę bardziej nowoczesne) metody wykonania oryginalnych kartek. Każdy z uczestników warsztatów będzie miał okazję samodzielnie stworzyć wyjątkową kartkę świąteczną!
W programie warsztatów znajdzie się nauka podstawowych kroków i figur tanecznych oraz nauka tradycyjnych zabaw integracyjnych dla dzieci. Polskie tańce i zabawy ludowe pełnią bardzo ważną funkcję edukacyjną i wychowawczą – uczą życia w grupie, pobudzają i rozwijają wyobraźnię, mogą być doskonałym elementem ćwiczeń ruchowych, wspomagających refleks i orientację. Ponadto stanowią bardzo cenną kulturowo-obyczajową spuściznę.
Warsztaty tańców i zabaw polskich poprowadzą Karolina Stańczak absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Wychowanka Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka".
Gabriel Raj wychowanek Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle", były tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka". Wielokrotni finaliści konkursów tańców polskich o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej. Zdobywcy wszystkich możliwych nagród głównych. Kilkukrotni Mistrzowie Polski w Tańcach Polskich.
WARSZTATY PLASTYCZNE "PAPIEROWY ŚWIAT"
RODZINNA GRA MIEJSKA
WARSZTATY BALONOWE
WARSZTATY CZYTELNICZE
Nie od dziś wiadomo, że czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak wiadomo też, że dzieci nie zawsze łatwo dają się przekonać do spędzania czasu z książką. Trzeba więc zachęcić je do czytania, tak, aby czas spędzony z książką był dla nich przyjemny, radosny, pouczający, jak również twórczy i kreatywny. Warsztaty czytelnicze były pełne informacji na temat odpowiedniego doboru lektury dla młodych czytelników, ale także bogate w zajęcia animacyjne, relaksacyjne oraz ćwiczenia buzi i języka. Dzieci i dorośli uczyli się kreatywnego i atrakcyjnego czytania czy recytacji oraz sprawdzić swoje siły w starciu z łamańcami językowymi.
Zajęcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym oparte są o różne zadania ruchowe dostosowane do możliwości fizycznych uczestników – nie należy się obawiać braku formy! Udział w warsztatach, oparty na zdrowej rywalizacji, pozwala na nawiązanie silnych więzi grupowych i wzmocnienie więzi rodzinnych oraz przekazuje umiejętności motywowania bliskich (zarówno dzieci, jak i rodziców) do osiągania coraz lepszych wyników. Nad przebiegiem zajęć czuwali profesjonaliści – gość specjalny warsztatów – piłkarze Klubu Sportowego Wisła Puławy!
Warsztaty cyrkowe to zajęcia o charakterze edukacyjnym wykorzystujące elementy sztuki nowego cyrku (żonglerka, clownada) jako sposobu na aktywne i twórcze spędzenie czasu wolnego. Podczas interaktywnych zajęć uczestnicy poznają techniki żonglerki oraz clownady. Wymienione techniki sztuki cyrkowej rozwijają kreatywność, koordynację sensoryczno-motoryczną, poczucie rytmu oraz poprawiają koncentrację. Zajęcia prowadzone będą metodami aktywizującymi dzieci i dorosłych, pozwalającymi na praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności podczas wspólnej zabawy.