Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika
Powróć do: Projekty kulturalne

EtnoPolska 2020

Uzupełnienie i renowacja strojów ludowych ZPiT “Powiśle” to nazwa projektu, który w marcu 2020 r. otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Jest to zadanie polegające na renowacji strojów będących w posiadaniu Zespołu oraz zakupie nowych kompletów strojów oraz obuwia. Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci" ma 67-letnią tradycję. W swoich zasobach ma bardzo wiele zniszczonych strojów, które liczą ponad 30 lat. Ich eksploatacja spowodowana była mnogością koncertów i wyjazdów, a co za tym idzie niezliczoną ilością prania. Wiele z nich uległo bardzo wyraźnemu zużyciu. Aby móc kultywować tradycję ludową, promować rodzimą kulturę i dbać o tożsamość narodową wyrażaną tańcem, potrzebne są odpowiedniej jakości stroje dopasowane do tancerzy. Renowacja starych i nabycie nowych strojów stworzy warunki do przygotowania nowych układów tanecznych, co poszerzy repertuar Zespołu, czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym i konkurencyjnym. W konsekwencji przyczyni się to do promowania tradycji regionalnych i narodowych oraz narodowych, a także zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W ramach dofinansowania poddane renowacji zostały pasy krakowskie i rzeszowskie.


Ponadto zakupiliśmy 12 kompletów męskich strojów z regionu Śląska Cieszyńskiego. Są one uzupełnieniem strojów damskich, które od kilku lat są w zasobach Zespołu.
Uzupełniliśmy także garderobę Zespołu o nowe koszule lubelskie męskie i damskie, męskie koszule rzeszowskie, halki, kapelusze rzeszowskie, czapki krakowskie, czerwone korale, a także buty: damskie białe pantofelki, ludowe buty damskie i męskie kozaki, a także kierpce damskie i męskie.
Dokonaliśmy także kilku poprawek krawieckich: zaszyte podszewki, wymienione guziki itp.