Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika
Powróć do: Projekty kulturalne

Akademia Wspólnej Zabawy

W latach 2017-2018 Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna na realizację projektu „Akademia Wspólnej Zabawy”.

„Akademia Wspólnej Zabawy” to projekt edukacji kulturalnej skierowany do najmłodszych dzieci i ich rodziców i opiekunów. Jego realizacja zakładała cykl warsztatów twórczo-edukacyjnych, podczas których uczestnicy w sposób aktywny poznali gry ruchowe i muzyczne, zdobywali umiejętności manualne poprzez samodzielne wykonywanie oryginalnych przedmiotów, rozwijali wyobraźnię słuchając i opowiadając bajki, a przede wszystkim spędzali wspólnie czas pełen kreatywnych zabaw, wzmacniając więzi rodzinne. "Akademia Wspólnej Zabawy" stanowiła świetną rozrywkę dla całej rodziny, podczas której dzieci rozwijały swoją kreatywność, a rodzice uczyli się jak rozwijać umiejętności twórcze swoich pociech.

W ramach „Akademii Wspólnej Zabawy” odbyły się m.in. warsztaty cyrkowe, sportowe, plastyczne, zabawkarskie, a także Rodzinna Gra Miejska.

Koordynatorami projektu byli Joanna Krauze i Tomasz Kitka.

Publikacja podsumowująca projekt

W książeczce podsumowującej projekt znajduje się opis niektórych zajęć i warsztatów, które odbyły się podczas realizcji zadania. Publikacja daje wskazówki jak samodzielnie zorganizować twórcze zajęcia z dziećmi. Do książeczki dołączona jest płyta instruktażowa.

Książeczki z płytą do pobrania w wersji e-book TUTAJ.

 WARSZTATY LAMPA ORIGAMI Z "DOBRZE SIĘ SKŁADA"

Lampa z origami to ekologiczny design w najczystszej postaci! Warsztaty nowoczesnego origami poprowadzi Magdalena Rukasz, twórczyni projektu Dobrze Się Składa. Ta polska marka użytkowego origami łączy w swoich produktach estetyczną i intrygującą formę z nowoczesnym rękodziełem opartym na tradycyjnej sztuce składania papieru. Lampy Origami w całości powstaną z ekologicznych papierów pochodzących z recyklingu. Umiejętności zdobyte podczas wspólnej pracy pozwolą Wam na stworzenie papierowych dekoracji do Waszych wnętrz.

 

WARSZTATY WYKONANIA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

Warsztaty poprowadzone są przez twórczynię z puławskiego Klubu Twórców Ludowych, która zaprezentuje tradycyjne (ale i też te trochę bardziej nowoczesne) metody wykonania oryginalnych kartek. Każdy z uczestników warsztatów będzie miał okazję samodzielnie stworzyć wyjątkową kartkę świąteczną!

 

WARSZTATY TAŃCÓW I ZABAW POLSKICH

W programie warsztatów znajdzie się nauka podstawowych kroków i figur tanecznych oraz nauka tradycyjnych zabaw integracyjnych dla dzieci. Polskie tańce i zabawy ludowe pełnią bardzo ważną funkcję edukacyjną i wychowawczą – uczą życia w grupie, pobudzają i rozwijają wyobraźnię, mogą być doskonałym elementem ćwiczeń ruchowych, wspomagających refleks i orientację. Ponadto stanowią bardzo cenną kulturowo-obyczajową spuściznę.

Warsztaty tańców i zabaw polskich poprowadzą Karolina Stańczak absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Wychowanka Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka".

Gabriel Raj wychowanek Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle", były tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka". Wielokrotni finaliści konkursów tańców polskich o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej. Zdobywcy wszystkich możliwych nagród głównych. Kilkukrotni Mistrzowie Polski w Tańcach Polskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY PLASTYCZNE "PAPIEROWY ŚWIAT"

Origami to tradycyjna sztuka składania papieru wywodząca się z Japonii. Celem warsztatów jest pobudzanie i rozwijanie koncentracji, kreatywności i logicznego myślenia wśród dzieci. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się jak robić proste ozdoby z papieru i tworzyć papierowe zabawki. Zajęcia poprowadzi Ryszard Rusek.

WARSZTATY ZABAWKARSKIE

Warsztaty zostaną poprowadzone przez twórczynie z Klubu Twórców Ludowych, które pokażą dzieciom i rodzicom, jak w prosty sposób wykonać zabawki (maskotki) z materiału za pomocą metod tradycyjnych. Zajęcia pobudzają kreatywność zarówno najmłodszych, jak i dorosłych przekazując im umiejętność samodzielnego wykonania oryginalnych przedmiotów. Podczas warsztatów każdy będzie mógł stworzyć swoją wymarzoną zabawkę, którą zabierze ze sobą do domu.


RODZINNA GRA MIEJSKA

Rodzinna Gra Miejska to przygotowana przez specjalistę z dziedziny survivalu i gier terenowych zabawa stwarzająca przestrzeń do wspólnego, aktywnego spędzania czasu wolnego. Rodzinna Gra Miejska promuje zdrowy styl życia, uczy zasad fair play oraz zdrowej rywalizacji, a także pobudza kreatywność i wyobraźnię uczestników. Gra Miejska zostanie przeprowadzona w przestrzeni miejskiej Puław, a uczestnikami będą całe rodziny tworzące drużyny. Podczas kolejnych zadań w ramach gry drużyny rodzinne będą wykorzystywać twórcze umiejętności nabyte wcześniej podczas warsztatów lub dzięki obejrzeniu filmików instruktażowych.

WARSZTATY GIER PLANSZOWYCH

Wszyscy rodzice znają gry planszowe takie jak "chińczyk" czy "wilk i owce" jednak w dzisiejszych czasach istnieją tysiące bardzo ciekawych i atrakcyjnych tytułów, które idealnie sprawdzą się w gronie rodzinnym skutecznie odciągając dziecko od tabletu czy komputera. Podczas warsztatów z wykorzystaniem gier planszowych rodzice poznają najbardziej atrakcyjne gry planszowe, a także dowiedzą się jak "przebrnąć" przez instrukcję i jakie gry kupować, aby dziecko chętnie grało w nie ponownie. Warsztaty poprowadzi dla nas Grajdołek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY BALONOWE

Warsztaty balonowe mają na celu otworzenie rodziców na nowe formy spędzania czasu z dziećmi. Rodzice mogą przekonać się, że balony nie są tak delikatne jakby się mogło wydawać i można za ich pomocą stworzyć dzieciom przestrzeń, która pobudzi wyobraźnię i sposób postrzegania brył, kształtów i proporcji. Skręcanie balonów to kreatywna zabawa polegająca na tworzeniu różnych kształtów (zwierząt, postaci, przedmiotów) za pomocą kolorowych balonów. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu, a dzieci ją uwielbiają. Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie miał szansę samodzielnie stworzyć swoje pierwsze balonowe dzieło stanowiące źródło ogromnej satysfakcji.

 

WARSZTATY GIER I ZABAW PODWÓRKOWYCH

Podczas warsztatów odkrywaliśmy na nowo stare gry i zabawy podwórkowe, w które bawiły się dzieci 15, 20, a nawet 30 lat temu. Rodzice przypomnieli sobie zabawy ze swojego dzieciństwa, a dzieci poznały świat zabaw rodziców. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi wszystkich uczestników warsztatów. Zaprezentowane gry i zabawy (m. in. klasy, gra w gumy, dwa ognie, król skoków, szczur, państwa-miasta) pobudziły wyobraźnię i kreatywność oraz stworzyły przestrzeń do integracji rodzin. Nabyte podczas warsztatów wiedza i umiejętności pozwoliły na praktyczne ich zastosowanie podczas rodzinnych zabaw. Niech dawne gry i zabawy podwórkowe będą alternatywnym sposobem na wspólne spędzanie czasu wolnego!

 

WARSZTATY CZYTELNICZE

 Nie od dziś wiadomo, że czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak wiadomo też, że dzieci nie zawsze łatwo dają się przekonać do spędzania czasu z książką. Trzeba więc zachęcić je do czytania, tak, aby czas spędzony z książką był dla nich przyjemny, radosny, pouczający, jak również twórczy i kreatywny. Warsztaty czytelnicze były pełne informacji na temat odpowiedniego doboru lektury dla młodych czytelników, ale także bogate w zajęcia animacyjne, relaksacyjne oraz ćwiczenia buzi i języka. Dzieci i dorośli uczyli się kreatywnego i atrakcyjnego czytania czy recytacji oraz sprawdzić swoje siły w starciu z łamańcami językowymi.                       

WARSZTATY RECYKLINGOWE - "KREATYWNA RODZINKA"

Warsztaty recyklingowe „Kreatywna rodzinka” to zajęcia, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą kreatywnego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku oraz materiałów recyklingowych (m. in. kubki po jogurtach, rolki od papieru toaletowego, plastikowe butelki, skrawki materiałów, gazety, folia). Zajęcia prowadzone są interaktywnymi metodami pobudzającymi wyobraźnię oraz kreatywność zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy zajęć dowiadują się w jaki sposób wykonać kreatywną zabawkę bądź pomoc edukacyjną z dostępnych w każdym domu materiałów, nie wymagających nakładów finansowych. Zajęcia są inspiracją do dalszego poszukiwania pomysłów na rodzinną kreatywność i pozwolą nabyte umiejętności wykorzystać w praktyce podczas domowych zabaw.
WARSZTATY SPORTOWE

Zajęcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym oparte są o różne zadania ruchowe dostosowane do możliwości fizycznych uczestników – nie należy się obawiać braku formy! Udział w warsztatach, oparty na zdrowej rywalizacji, pozwala na nawiązanie silnych więzi grupowych i wzmocnienie więzi rodzinnych oraz przekazuje umiejętności motywowania bliskich (zarówno dzieci, jak i rodziców) do osiągania coraz lepszych wyników. Nad przebiegiem zajęć czuwali profesjonaliści – gość specjalny warsztatów – piłkarze Klubu Sportowego Wisła Puławy!

WARSZTATY CYRKOWE

Warsztaty cyrkowe to zajęcia o charakterze edukacyjnym wykorzystujące elementy sztuki nowego cyrku (żonglerka, clownada) jako sposobu na aktywne i twórcze spędzenie czasu wolnego. Podczas interaktywnych zajęć uczestnicy poznają techniki żonglerki oraz clownady. Wymienione techniki sztuki cyrkowej rozwijają kreatywność, koordynację sensoryczno-motoryczną, poczucie rytmu oraz poprawiają koncentrację. Zajęcia prowadzone będą metodami aktywizującymi dzieci i dorosłych, pozwalającymi na praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności podczas wspólnej zabawy.