Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika
Powróć do: Imprezy cykliczne

Puławskie Lato Bluesowe

Puławskie Lato Bluesowe to wyjątkowe wydarzenie o randze ogólnopolskiej, składające się na cykl warsztatów muzycznych, połączonych z koncertami i jam session. Kilkudniowe spotkania skierowane są do wszystkich chętnych wokalistów i instrumentalistów zainteresowanych doskonaleniem swoich umiejętności muzycznych.

Impreza ta z roku na rok rozwija się i pozyskuje coraz większe grono sympatyków. Wydarzenie służy promocji i wspieraniu młodych talentów muzycznych oraz propaguje ambitną, reprezentującą wysoki poziom artystyczny muzykę bluesową. Formuła festiwalu jest różnorodna w formie i bogata w ciekawą treść.

Tradycja bluesowych koncertów w Puławach sięga 2005 roku, kiedy nasze miasto z wyjątkowym koncertem odwiedził znakomity angielski gitarzysta, Dave Ellis. W kolejnych latach zadebiutowały Letnie Warsztaty Bluesowe, które już od pierwszej edycji obfitowały w polskie i zagraniczne gwiazdy bluesa. Niespełna rok później odbył się pierwszy festiwal bluesowy w Puławach. Na przestrzeni lat w Puławskim Lecie Bluesowym udział brali czołowi twórcy tego gatunku: Billy „Harp” Hamilton, John Rawls, Lester Kidson, Rob Tognoni, Patsy Gamble Band (USA), Big Gilson, Alex Rossi (Brazylia), Andy Egert, Paul Lamp & the King Snakes (Wielka Brytania), Rock and Roll Street (Węgry), Piotr Nalepa Brekout Tour, Wojciech Waglewski, J.J. Band, Martyna Jakubowicz, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, zespół „Boogie Boys”.

Celem wydarzenia jest nie tylko popularyzacja muzyki bluesowej, ale także kontynuowanie tradycji bluesowego grania w Puławach, poprzez utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego imprezy. Co roku ramach festiwalu odbywają są zajęcia warsztatowo - dydaktyczne w poszczególnych klasach artystycznych (instrumentalnych, wokalnej i fotograficzno-reporterskiej), koncerty, wieczorne jam session oraz spotkania indywidualne uczestników z kadrą.

Warsztaty zwykle odbywają się w sierpniu. Kadrę stanowią profesjonalni muzycy i instruktorzy.