Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika
Powróć do: Imprezy cykliczne

Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli"

Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli” to wydarzenie zainicjowane w 2001 roku, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Puław i okolic. Konkurs cieszy się dużym uznaniem w środowisku tanecznym oraz wysoką oceną w grupie imprez tego typu realizowanych w naszym kraju. Co roku prezentują się w nim znakomici tancerze z całej Polski.

Głównym celem, inspirującym i motywującym realizację kolejnych edycji jest popularyzacja i ochrona przed zapomnieniem wielowiekowego polskiego obyczaju tanecznego stanowiącego cząstkę rodzimego niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zawartego w polskich tańcach narodowych takich jak: polka, krakowiak, mazur, kujawiak, oberek.

Rywalizacja o tytułowy pierścień rozgrywa się w kilku kategoriach tanecznych, a do konkursu co roku zgłasza się blisko 300 tancerzy z kilkudziesięciu ośrodków z całego kraju. Turniej w Puławach tradycyjnie otwiera nowy sezon tanecznych zmagań, a taneczne popisy uczestników obserwuje i ocenia profesjonalny skład sędziowski.