Zimowe przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego. Spotkanie z Kubą Kijewskim
Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy znakowany szlak turystyczny w polskich górach, prowadzący z Ustronia w Beskidzie Śląskim do miejscowości Wołosate w Bieszczadach. O przemierzeniu całego szlaku zimą, już 14 kwietnia opowie nam kolejny gość POK „Dom Chemika” i Puławskiego Towarzystwa Miłośników Gór - Kuba Kijewski.
Jak sam zaznacza bohater spotkania, w dzieciństwie nie przepadał za wysokogórskimi wycieczkami: „rodzice na siłę ciągnęli mnie do Zakopanego próbując zaszczepić we mnie pasję do gór. Broniłem się rękami i nogami uprzykrzając im każdy wyjazd. Dzisiaj nie potrafią zatrzymać mnie w domu i ciągle powtarzają, że może dla odmiany posiedziałbym trochę na miejscu i odpoczął.”
Z czasem góry stały się nieodłącznym elementem życia podróżnika i jak sam podkreśla: „Cisza i święty spokój to w dzisiejszych szalonych, czasach rzeczy dla mnie najcenniejsze. To głównie z tego powodu uciekam w góry. Samotne, wielodniowe wędrówki to znakomita okazja by oczyścić rozum i przywrócić czystość sercu. Choć na kilka dni przenieść się do lepszego świata, pozbawionego trosk i problemów.”
Podczas kwietniowego spotkania Kuba Kijewski opowie o zimowym przejściu Głównego Szlaku Beskidzkiego, którego trasa przebiega przez 10 pasm górskich, znajdujących się w południowej i południowo-wschodniej część Polski. Szlak został wytyczony w okresie międzywojennym i dziś znakowany jest kolorem czerwonym. Mierzy około 500 kilometrów, a jego trasa przebiega przez Beskidy, przecina Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Beskid Śląski.
Jak sam podkreśla przygodę ze szlakami długodystansowym zaczął jakiś czas temu, a ich przejście traktuje bardzo wyzwaniowo. „Wędrówka po nich daje możliwość sprawdzenia się w trudnych sytuacjach, kształtowania charakteru, to nauka spędzania czasu ze sobą samym, dbania o swój organizm i ciało. To kwintesencja biwakowych umiejętności.”
Na spotkanie z Kubą Kijewskim zapraszamy 14 kwietnia o godz. 17:00 do małej sali teatralnej w POK „Dom Chemika. Wstęp wolny.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!