65 lat Klubu Twórców Ludowych w Puławach
W niedzielne popołudnie, 24 listopada 2024 roku, sala widowiskowa Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" wypełniła się gośćmi świętującymi jubileusz 65-lecia Klubu Twórców Ludowych w Puławach. Uroczystość rozpoczął występ kapeli Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci" pod kierunkiem Andrzeja Rotmańskiego, wykonując utwór "Ta nasza wioseczka".
Oficjalnego otwarcia obchodów Jubileuszu dokonał Zbigniew Śliwiński, Dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, deklamując na wstępie wiersz znamienitego poety i twórcy ludowego, Bronisława Pietraka oraz podkreślając wartość twórczości klubu słowami: Klub Twórców Ludowych to symbol, to bogactwo rożnych form twórczości artystycznej, promocja tradycji regionalnej, kultywowanie i ochrona dziedzictwa narodowego. To bogactwo, które jest wizytówką naszej przeszłości i tradycji. Jednak przede wszystkim są to ludzie, którzy traktują swoje rzemiosło nie tylko jako zawód, ale przede wszystkim jako pasję i głębokie przywiązanie do tego co nasze, do tego co lubelskie, do tego co Polskie.
Podczas wydarzenia zaprezentowano bogatą historię Klubu, który powstał w 1959 roku jako pierwsze tego typu zrzeszenie w Polsce, utworzone z inicjatywy samych twórców. Wśród założycieli znaleźli się wybitni artyści ludowi: Bronisław Pietrak, Jan Pocek, Zygmunt Kupisz i Zuzanna Spasówka. Obecnie Klub skupia około stu członków, z których ponad połowa posiada weryfikację Rady Naukowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych przez Wicewojewodę Lubelskiego Wojciecha Wołocha. Brązowym Krzyżem Zasługi zostało uhonorowanych sześć osób, w tym obecna prezes Klubu Barbara Jemioł. Podczas gali wręczono także Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Cztery osoby otrzymały odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Gratulacje, okolicznościowe nagrody oraz dyplomy z okazji jubileuszu złożyli przedstawiciele Marszałka Województwa Lubelskiego, Urzędu Miasta oraz Starosty Puławskiego. Podczas gali ogłoszono również wyniki konkursu "Artystyczna Twórczość Wsi", prezentującego dorobek członków Klubu w różnych dziedzinach sztuki ludowej, od tkactwa tradycyjnego przez hafciarstwo po rzeźbę i malarstwo.
Zwieńczeniem jubileuszu był pokaz fragmentu widowiska obrzędowego "Od kołyski aż po grób" ukazujący scenę wesela. Spektakl, przygotowany przez Zespół Obrzędowy KTL "Wrzeciono" przy współpracy z ZPiT "Powiśle", został zrealizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2024. Widowisko, wyreżyserowane przez Elżbietę Wójtowicz i Renatę Siedlaczek, przedstawiało autentyczne obrzędy i zwyczaje ziemi puławskiej, z zachowaniem lokalnej gwary.
Jubileusz był nie tylko okazją do świętowania, ale także potwierdzeniem żywotności tradycji ludowej w regionie puławskim. I chociaż 65 lat minęło jak jeden dzień, to właśnie dzięki pasji i zaangażowaniu członków Klubu, nasza lokalna tradycja wciąż trwa i nieustannie zachwyca!
Wszystkim członkom Klubu Twórców Ludowych serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu oraz dziękujemy, że nieprzerwanie realizujecie swoją misję zachowania i rozwoju twórczości ludowej, starannie przekazując to dziedzictwo kulturowe kolejnym pokoleniom.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!