Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika
Powróć do: Zajęcia taneczne

Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak "Mamci"

Zajęcia realizują u dzieci naturalną potrzebę ruchu i zabawy. Instruktorzy wykorzystują wiele form i metod twórczych, stymulując rozwój ruchowy dzieci, odkrywając ich talenty i kreatywność myślenia. Wykorzystując taniec i zabawy ze śpiewem dzieci w naturalny sposób kształtują poczucie rytmu, prawidłową postawę oraz elastyczność ciała. Taniec ludowy pozwala w radosny i niewerbalny sposób wprowadzić dzieci w świat narodowej tradycji. Dzięki bogatej garderobie strojów młodzi tancerze podczas występów mogą prezentować się w kolorowych kostiumach. Wyjeżdżając na festiwale i konkursy dzieci mają okazję zwiedzić Polskę oraz kraje zagraniczne. Pary taneczne dodatkowo doskonalą umiejętności podczas zajęć indywidualnych, gdzie przygotowywane są do ogólnopolskich turniejów tanecznych tańców polskich w formie towarzyskiej.  Rocznie biorą udział w blisko 20 turniejach. Pary mają na swoim koncie tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Zespół jest również współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli". Wielopokoleniowość Zespołu tworzy więzi i przyjaźnie na całe życie.

Dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat posiadające podstawy muzyczne na instrumentach takich, jak skrzypce, akordeon, kontrabas, trąbka, klarnet mogą rozwinąć swoje umiejętności gry o muzykę ludową. Pod okiem świetnych muzyków uczeń może w szybki sposób podnieść swoje umiejętności grania na instrumencie. Granie w kapeli ludowej pozwala wprowadzić młodego muzyka w świat narodowej tradycji kulturowej. Poprzez naukę polek, oberków, mazurków, i walczyków uwrażliwia się na muzykę ludową i poznaje piękno polskiego folkloru. Wyjeżdżając z zespołem tanecznym na festiwale i konkursy dzieci mają okazję zwiedzić Polskę oraz kraje zagraniczne oraz nawiązać mnóstwo nowych znajomości i przyjaźni na całe życie.

Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" założyła w 1953 roku pani Kazimiera Walczak popularnie nazywana "Mamcią". Pierwsza próba zespołu odbyła się 11 kwietnia 1953 roku w miejscowości Końskowola. Tam też zespół pracował do 1984 r. Od marca 1985 r. siedzibą zespołu jest Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" w Puławach.

W swym repertuarze ZPiT "Powiśle" posiada:

 • tańce narodowe,
 • tańce regionalne: powiślańskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie, kurpiowskie, kaszubskie, rzeszowskie, wielkopolskie, śląskie, góralskie (Beskid Żywiecki),
 • zabawy dziecięce, 
 • widowisko plenerowe "Sobótki",
 • koncerty edukacyjne,
 • kolędy.

ZPiT "Powiśle" został odznaczony:

 • złotą odznaką "Za Zasługi dla Lubelszczyzny",
 • złotą odznaką "Związku Młodzieży Wiejskiej",
 • medalem Wojewody Lubelskiego.

ZPiT "Powiśle" był wielokrotnie laureatem przeglądów i festiwali krajowych i zagranicznych (Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechosłowacja, Czechy, Cypr, Dania, Francja, Grecja, Kanada, Łotwa, Meksyk, Mołdawia, RFN, Niemcy, Sardynia, Turcja, Ukraina, Węgry, Włochy, ZSRR). Od 1993 r. zespół jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF).

Osiągnięcia za 2019 rok w rankingu rocznym Komisji ds. Tańców Polskich:

 • Akt nadania tytułu najlepszego zespołu w kategorii II
 • Para Tomasz Maraszkiewicz i Julia Łukanowska otrzymali tytuł najlepszej pary w kategorii I w roku 2019
 • Najlepszym instruktorem w kategorii I w 2019 roku został Konrad Grabowski

Obecnymi instruktorami zespołu są: Małgorzata Knap, Łukasz Czerwiński i Konrad Grabowski przy współudziale: Andrzeja Rotmańskiego (kierującego kapelą i akompaniującego) oraz akompaniatora Piotra Osiaka.

W dniach 28-30 września 2018 r. podczas obchodów 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" Zespół otrzymał imię swojej założycielki, i od 29 września 2018 r. zespół nosi nazwę Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci".

 Harmonogram:

poniedziałek
15.45-16.45 – gr. III
16.45-18.30 – gr. II
18.30-21.00 – gr. R
20.30-22.00 – chór

wtorek
15.00-21.00 – zajęcia turniejowe

środa
15.45-17.15 – gr. II
17.15-19.00 – gr. I
19.00-21.00 – gr. R 

czwartek
16.00-17.00 – gr. III
17.00-20.30 – zajęcia turniejowe
20.30-22.00 - gr. OLD Boy's

piątek
16.00-18.30 – gr. I
18.30-21.00 - gr. R

Kontakt:

tel.: 81 458 67 14

Pliki do pobrania: