XI Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego za nami
W niedzielę, 1 października w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” zakończył się XI Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego. Podczas uroczystego koncertu galowego Grand Prix festiwalu odebrał Zespół Pieśni i Tańca „Rudki” z Rzeszowa.
Do udziału w wydarzeniu zgłosiły się zespoły z całego kraju pielęgnujące polską kulturę ludową, koncentrujące się na wysokiej jakości wykonania i technice tanecznej, dbając tym samym o charakter i styl taneczny. Pierwszy etap zrealizowany został w formule on-line.
Do ścisłego finału zakwalifikowały się cztery zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Pieśni i Tańca „Rudki”, Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych". Prezentacje konkursowe tych grup mogliśmy oglądać podczas koncertu w sobotę, 30 września.
Podczas koncertu galowego ponownie zobaczyliśmy na scenie wszystkich laureatów oraz gospodarza tej edycji – Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”. Z gościnnym występem zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Gala finałowa była też okazją do podziękowań. Za owocną współpracę i zaangażowanie pracowników Puławskiego Ośrodka Kultury specjalną statuetkę Ogólnopolskiego Festiwalu im. Michała Kosińskiego na ręce Dyrektora „Domu Chemika” Zbigniewa Śliwińskiego wręczył Prezydent Polskiej Sekcji CIOFF® Jan Łosakiewicz.
Wydarzeniu towarzyszyło także przyznanie Odznak Artis Meritoria: "Zasłużony dla sztuki w uznaniu zasług w dziedzinie krzewienia i popularyzacji folkloru polskiego". Odznaczenie przyznawane jest w kilku obszarach działań folklorystycznych i tradycyjnie wręczane jest podczas finału festiwalu im. Michała Kosińskiego. W tym roku Artis Meritoria odebrali: ZPiT UW „Warszawianka” – złota odznaka za taniec sceniczny, Maciej Sierpiński – srebrna odznaka za „rekonstrukcję archaicznych form tanecznych oraz propagowanie tańca tradycyjnego”, Krzysztof Trebunia-Tutka – złota odznaka za muzykę inspirowaną folklorem, Jan Broda – złota odznaka za edukację regionalną, taneczną i muzyczną jako przekaz tradycji, ZPiT „Nowa Ruda” – złota odznaka oraz ZPiT „Kalina AWF Wrocław – srebrna odznaka za animację i organizację ruchu folklorystycznego.
Nagrodę główną festiwalu – GRAND PRIX Polskiej Sekcji CIOFF® jury zdecydowało przyznać tancerzom z Rzeszowa. Tym samym zwycięzcą 11. edycji konkursu im. Michała Kosińskiego został Zespół Pieśni i Tańca „Rudki”.
Cały koncert poprowadzony przez Annę Marię Teperek, Wiceprzewodniczącą Komisji Edukacji PS CIOFF®, był transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube.
Serdecznie gratulujemy wszystkim znakomitym zespołom oraz laureatowi nagrody głównej. Dziękujemy, że POK „Dom Chemika” mógł gościć u siebie tak znakomitych tancerzy i twórców oraz być partnerem tak wspaniałego i unikatowego wydarzenia promującego folklor i kulturę ludową.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!