"Od kołyski aż po grób" - Podróż w czasie przez obrzędy ziemi puławskiej
Zapraszamy na niezwykłe widowisko obrzędowe, które przeniesie Was w fascynujący świat tradycji i zwyczajów ziemi puławskiej z pierwszej połowy XX wieku! Spektakl "Od kołyski aż po grób" to wyjątkowa opowieść o życiu dawnej wsi, przedstawiona w autentycznej gwarze lokalnej. Podczas przedstawienia zostaną zaprezentowane obrzędy towarzyszące najważniejszym momentom ludzkiego życia - od narodzin, przez zaślubiny, aż po ostatnie pożegnanie.
Autorką scenariusza do spektaklu jest Elżbieta Wójtowicz - ceniona twórczyni ludowa, członkini Klubu Twórców Ludowych w Puławach i laureatka prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga, która wspólnie z Renatą Siedlaczek odpowiada także za reżyserię widowiska. Choreografię do spektaklu stworzyła Małgorzata Knap, a opracowaniem muzycznym zajęli się Andrzej Rotmański i Piotr Osiak.
Na scenie zobaczycie prawdziwą międzypokoleniową współpracę, gdzie mądrość starszych spotka się z energią młodych! Wystąpią członkowie Zespołu Obrzędowego "Wrzeciono", dzieci, młodzież i dorośli z Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak „Mamci”, Kapela "Powiśle" oraz seniorzy z Uniwersytetu III Wieku.
„Od kołyski aż po grób” to nie tylko spektakl, ale prawdziwe doświadczenie kulturowe i swoiste połączenie przeszłości z teraźniejszością, które na długo pozostanie w pamięci oglądających. Uczestnicząc w wydarzeniu widzowie odkryją zapomniane zwyczaje, usłyszą piękną gwarę, która powoli zanika, i staną się częścią wspaniałej, żywej lekcji historii przyczyniając się do ochrony naszego bezcennego dziedzictwa.
Przyjdźcie, by nie tylko obejrzeć, ale i poczuć ducha dawnej wsi puławskiej oraz ocalić od zapomnienia kulturowe skarby naszego regionu!
Premiera widowiska 16 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika". Wstęp wolny.
Na potrzeby tego spektaklu przygotowana zostanie audiodeskrypcja, więc szczególnie zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące.
Projekt, w ramach którego realizowane jest widowisko dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2024.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!